Již sedmým rokem trvá úspěšná spolupráce Národního zemědělského muzea (NZM) a Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i. (CARC, dříve VÚRV, v. v. i.) na unikátní expozici „Zemědělské plodiny na střeše muzea“. Díky této živé venkovní výstavě si mohou návštěvníci muzea zblízka prohlédnout rozmanité zemědělské plodiny, které rostou přímo na střeše budovy NZM v Praze. Kromě tradičních obilnin, jako je pšenice, ječmen či kukuřice, zde objevíte zapomenuté či méně známé plodiny, které dnes na českých polích spatříte jen výjimečně – například mák, len, konopí nebo pohanku. Návštěvníci se zde dozví, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy obilnin, a mohou si prohlédnout i raritní odrůdy, jako je pšenice jednozrnka a dvouzrnka nebo pšenice s červenou barvou zrna odrůdy Rufia. Nechybí ani výsledky šlechtitelské práce výzkumníků z Genové banky CARC – například původní české odrůdy dvouzrnky Rudico a Tapiruz či jednozrnky Rumona.
Odborným garantem expozice jsou pracovníci výzkumných týmů CARC „Zemědělská pedologie a pedobiologie“, „Hospodaření se živinami v agrosystémech“ a „Genová banka“, kteří poskytují vhodné osivo a zajišťují odborné práce na políčku. Ti, mimo jiné, zpracovali informace k jednotlivým plodinám, které můžete najít na webových stránkách NZM v odkazu Co roste na poli.
Expozice tohoto typu je v České republice jedinečná a představuje fascinující spojení zemědělství s městským prostředím. Návštěvníci si mohou vychutnat úchvatný výhled na Prahu, zatímco za nimi se vlní obilí.
Mgr. Markéta Mayerová, Ph.D.
výzkumný tým Zemědělská pedologie a pedobiologie
Celkový pohled na políčko, v popředí kolekce ozimých a jarních obilnin
Celkový pohled na políčko, v popředí slunečnice roční a brambor hlíznatý
Ukázka pěstování lnu setého a hrachu setého