Odbor systémů hospodaření na půdě

Vedoucí odboru: Ing. Ladislav Menšík, Ph.D.

Pracovní pozice a specializace

  • biogeochemické koloběhy prvků v agro-ekosystémech a lesních ekosystémech (uhlík, dusík, živiny – makroprvky, mikroprvky)
  • půdní organická hmota (SOM), frakcionace humusových látek, rozpustný organický uhlík, dusík (DOC, DON), dekompoziční procesy
  • jednoleté a víceleté pícniny na orné půdě, trvale udržitelné hospodaření v travních porostech, ekologická stabilita, ekologie lesních a krajinných ekosystémů
  • precizní zemědělství (Zemědělství 4.0), blízká infračervená spektroskopie (NIRS), rentgenová fluorescenční spektrometrie (XRF)
  • interaktivní statistická analýza dat (regresní modelování, multikriteriální hodnocení, vícerozměrné statistické metody apod.).

ResearchGate: odkaz zde
ORCID ID: 0000-0003-4503-7467
ResearcherID: H-7773-2018
Scopus Author ID: 26422457000

Zástupce vedoucího odboru: Ing. Eva Kunzová, CSc.

Představení odboru
Odbor systémů hospodaření na půdě (OSHP) v rámci Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i. (CARC) je převážně dislokován v Praze-Ruzyni a dále na výzkumných stanicích (VS) v Chomutově a Jevíčku. V současné době je tvořen šesti výzkumnými týmy (VT) a to: (01) Integrovaná výživa rostlin, (02) Technologie pro udržitelné zemědělství a obnovu krajiny (VS Chomutov), (03) Hospodaření se živinami v agrosystémech, (04) Zemědělská pedologie a pedobiologie, (05) Produkční fyziologie a výživa rostlin pro udržitelné zemědělství a (07) Obhospodařování a využívání trvalých travních porostů (VS Jevíčko). Od 1. 7. 2024 je součástí OSHP tým Polního pokusnictví (06), viz Organizační schéma CARC, s pokusnými stanicemi (PS) v Praze-Ruzyni, Pernolci, Čáslavi, Humpolci, Hněvčevsi a Ivanovicích na Hané. Jednotlivé VT mají ve správě dlouhodobé polní pokusy v rámci celé ČR (Praha-Ruzyně, Čáslav, Chomutov, Ivanovice na Hané, Pernolec, Kostelec nad Orlicí, Hněvčeves, Lukavec, Jevíčko atd.), které jsou v ČR a ve střední Evropě unikátní svým systémem obhospodařování – osevní postupy, hnojení, zpracování půdy apod. Nejstarší pokusy byly založeny již v roce 1955 (Praha-Ruzyně).


Nejstarší dlouhodobý polní pokus v Praze-Ruzyni, založeno 1955 (Foto: L. Menšík, 22. 6. 2023)

Rámec a cíle výzkumu odboru
Cílem rozvoje OSHP prostřednictvím současných výzkumných týmů je od roku 2024 precizní systémový základní a aplikovaný výzkum ve vědních oborech Zemědělských věd (rostlinná výroba, pedologie, rostlinolékařství, precizní zemědělství, zemědělská technika apod.) s cílem pochopit složitosti fungování půdy jako ekosystému (naplňování celosvětového konceptu „Soil Health – kvalita a zdraví půdy“, který popisuje biologické, chemické a fyzikální funkce půdy, včetně jejich úlohy v udržitelné produkci plodin a dále potravin; zdravá půda je základním kamenem pro dosažení potravinové bezpečnosti a podporu environmentální udržitelnosti v současném zemědělství) a tyto nové znalosti (stav půdní organické hmoty, obsah živin, dostupnost vody pro rostliny, půdní struktura, aktivita mikroorganismů apod.) uplatňovat v praktických aplikacích (postupech) obhospodařování zemědělské půdy i s využitím principů precizního zemědělství (Zemědělství 4.0),  s cílem dlouhodobě stabilizovat výnosy intenzivního zemědělství při maximalizaci kvality produkce, minimalizaci dopadů na půdní, vodní a genetické zdroje s dlouhodobou perspektivou podpory biodiverzity a produkčních i mimoprodukčních funkcí půdy a zemědělství ve smyslu Strategie resortu MZe ČR s výhledem do roku 2030  a Koncepcí výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2023–2032  v Klíčových oblastech: Bioekonomika, Smart zemědělství a Globální změny v biosféře a Výzkumných směrech: Půda, Voda, Biodiverzita, Rostlinná produkce, Živočišná produkce a Veterinární medicína a dále i v návaznosti na program Zelená dohoda pro Evropu (EU). Veškerý uvedený základní i aplikovaný výzkum a vývoj v jednotlivých vědních oborech rostlinné výroby bude realizován v souvislosti s obecně uznávanou teorií měnících se podmínek prostředí (adaptace na dopady změny klimatu /GZK/) v podmínkách České republiky. Těžištěm výzkumu jsou vlastní dlouhodobé polní pokusy v rozdílných půdně-klimatických podmínkách ČR (pokusné a výzkumné stanice CARC), dále poloprovozní a provozní výzkumné plochy ve spolupráci se zemědělskými podniky i případně dalšími výzkumnými objekty v ČR.

Popis jednotlivých činností odboru
Rozsah činností odboru je poměrně široký, a to od výzkumu v oblastech půdní biologie a fyziologie rostlin, přes vývoj vhodných systémů hospodaření, až po přípravu odborných podkladů pro legislativu a poradenství pro praxi. Ve výzkumu půdní úrodnosti je pozornost zaměřena zejména na procesy přeměn půdní organické hmoty a sledování změn jejího obsahu a kvality v různých systémech hospodaření. Výzkum v oblasti produkční fyziologie je zaměřen na zlepšení příjmu a využití živin rostlinami a rovněž i na spolupráci při vývoji a ověřování nových hnojiv a fyziologicky aktivních látek. Cílem integrované výživy rostlin je efektivní využívání živin z přírodních zdrojů a z hnojiv, pro požadované výnosové a kvalitativní parametry produkce a pří minimalizaci nepříznivých vlivů na okolní prostředí. Problematika hospodaření se živinami je zkoumána i s využitím výsledků z unikátních dlouhodobých polních pokusů. Činnost odboru je dále zaměřena na studium biodiverzity rostlin na orné půdě i v travních porostech, včetně problematiky plevelů. Zkoumány jsou také hlavní faktory ovlivňující stabilitu využívání trvalých travních porostů, jako významného krajinotvorného prvku. Významnou činností odboru je i výzkum a příprava technologií pro zpracování a víceúčelové využití zemědělské biomasy a biodegradabilních odpadů, jako obnovitelných zdrojů surovin a energie pro potřeby trvale udržitelného rozvoje zemědělství, zúrodnění půd a revitalizace krajiny.

Nabídka v oblasti výzkumu a inovací
Prakticky využitelné výstupy řešení jsou poskytovány praxi zejména formou certifikovaných metodik, patentů, poloprovozů, ověřených technologií a užitných vzorů.

Nabídka v oblasti zemědělské praxe
Poradenství pro praxi je prováděno zejména v rámci podpory poradenství MZe, tedy zdarma. Nabídku dalších služeb naleznete zde. Pracovníci odboru každoročně pořádají semináře a polní dny pro praxi a lektorsky zajišťují i akce pořádané jinými subjekty.

Nabídka v oblasti státní správy
Pracovníci odboru se podílejí na řešení projektů expertní činnosti a funkčních úkolů MZe ČR. Rovněž připravují odborné podklady pro zákony, nařízení vlády a prováděcí vyhlášky. Zajišťují i přednášky a školení pro poradce sítě MZe.

_________________________________________________
Webová stránka odboru byla aktualizována k 13. 2. 2025